L60030C-2PQ
Product Status| Activei
L60030C-2PQ
ACS 600V CLASS CC BLOCK 30A 2 POLE | Series: L600C
info
Safety:
Long Life:
Reduced Inventory:
  • Flexible terminal arrangements — 30A Class CC and Midget fuse blocks are available with type C box lug, type SQ screw, or type PQ pressure plate terminals. Type SQ terminals have binding-head screws, while type PQ terminals have captive pressure plates. Both terminal types can accommodate side- or top- mounted quick-connect terminals. This flexibility allows the accommodation of most needs and reduces part inventory requirements.
Additional Features:
  • DIN rail mountable — FBDIN1 adapters permit snap-mounting Littelfuse Class CC and Midget 30 amp fuse blocks directly to standard or low profile 35mm symmetrical “hat” and 32mm asymmetrical DIN rails. Patented DIN rail adapters snap securely to Littelfuse fuse blocks and to DIN rails without tools. They can be readily removed from rails by lifting the disconnect tab.
L60060C 60A fuse blocks have patented integral DIN rail adapters which allow direct mounting to 35mm “hat” type DIN rails.
60A CC fuse blocks are available with type C box lug terminals.
PropertyValue
Fuse Type
Class CC
Indicating
No
Fuse Category
General Purpose
Current Rating Max (A)
30
Mounting Method
Bolt-In
UL Class
CC
L60030C-2PQ Resources
Showing 1 to 1 of 1 Total Results
Download
Share
L60030C2PQACS 600V CLASS CC BLOCK 30A 2 POLERoHS4/1/2005Pb-Free4/1/2005Pdf IconCoC_RoHS10_L60030C2PQPdf IconREACH209_Declaration_L60030C2PQDoes Not ContainNoPdf IconIPC_L60030C2PQ