MIN25PRO
Product Status| Activei
MIN25PRO
Fuse Mini Blade 32V Clamshell 25 pc 25A | Series: MINI
info
Use this 25 A MINI® 32V automotive blade fuse to replace a blown MINI fuse of the same rating.
PropertyValue
Fuse Style/Series
MINI
Packaging Types for Aftermarket
Pro-Pak
Package Quantity
5
  • Clear housing indicates 25 A rating
  • Tin-plated zinc alloy terminals
  • Net weight 0.57 g ±5 %
  • UL Listed
  • Complies with SAE J2077 and ISO 8820-3
  • See-through housing makes it easier to see when fuse blows
  • High-contrast “25” on housing aids identification