032707.5YX2S
Product Status| Activei
032707.5YX2S
Fuse - Micro2 Blade 32V Ag 7.5A 4000 pc | Series: 327
info
PropertyValue
Current Rating (A)
20
Maximum DC Voltage (V)
32
Typ. I2t (A2s)
1100
Reference ISO standard
8820-3
Typ. Voltage Drop (mV)
76
Typ. Cold Resistance (mΩ)
3.1
Max Recommended Environmental Temperature (°C)
UL94 Flammability Rate
V-2
Terminal Plating
Ag
UL Recognized
Yes
Max temperature allowed by the plating (°C)
Interrupting Rating
1000A @32VDC
Mounting Technology
Plug-In
  • Interrupting Rating of 20 kA@ 500 V DC
  • Operates from -40 °C to+125 °C
  • Voltage Rating of 500 V DC
  • Typical weight of 9.5 g
  • Melamine body with UL 94flammability ratings of V-0
  • Mounting Torque M5 of 4.5±1 Nm (ISO prescription for ZXISO and ZXBDP versions)
  • Terminal in tin plated copper alloy/nickel-plated copper alloy
  • End caps in nickel plated brass
  • Refers to ISO 8820-8
  • Brown housing indicates 7.5 A rating
  • High-contrast amperage stamps aid identification
  • See-through housing makes it easier to see when fuse blows
  • Checkpoints on top make it possible to measure resistance without removing the fuse
  • See-through housings make it easier to see when fuses blow
  • High-contrast ampere rating stamps aid identification
032707.5YX2S Applications
Highlights Section
  • Cars
  • Trucks
  • Offroad vehicles
  • Watercraft as approved by Littelfuse
032707.5YX2S Resources
Showing 1 to 1 of 1 Total Results
Download
Share
032707.5YX2SFuse - Micro2 Blade 32V Ag 7.5A 4000 pcRoHS9/7/2017Pb-Free9/7/2017Pdf IconCoC_RoHS10_032707.5YX2SPdf IconREACH_SVHC Declaration_08-18-2022Does Not ContainNo