Q4010LTHTP
Product Status| Activei
Q4010LTHTP
Qdrc Alt 400V 10A 33/43V TO220 Iso | Series: QxxxxLTx
info
Triac current capacities range from 4A to 15A with voltage ranges from 200V to 600V. Quadrac devices are available in the TO-220 package.
The TO-220 package is electrically isolated to 2500V rms from the leads to mounting surface. 4000V rms is available on special order. This means that no external isolation is required, thus eliminating the need for separate insulators and insulator-mounting steps and saving dollars over "hot tab" devices. All Teccor triac and diac chips have glass-passivated junctions to ensure long-term device reliability and parameter stability.
PropertyValue
On-State Current (Itrms) (A)
10
VBOMIN (V)
33
VBOMAX (V)
43
VDRM (V)
400
IDRM@VDRM 25°C (mA)
0.01
IDRM@VDRM 125°C (mA)
2
VTM (V)
1.6
ITSM 60Hz (A)
120
dv/dt @ 125°C (V/µs)
700
di/dt (A/µs)
70
IH (A)
60
Non-Repetitive Surge Current ITSM 50Hz
100
I2t
60
Triger Firing Capacitance Ct
0.1
Igtm
1.5
dvdt Typical
30
IDRM at VDRM 100C
0.5
dvdt at 100C
925
Breakover Voltage Vbb
5
Breakover Voltage Symmetry
3
Type
Alternistor (High Commutating)
IBO (mA)
25
  • RoHS Compliant
  • Glass-passivated junctions
  • Voltage capability up to 600 V
Q4010LTHTP Resources
Showing 1 to 1 of 1 Total Results
Download
Share
Q4010LTHTPQdrc Alt 400V 10A 33/43V TO220 IsoRoHS1/1/1996NoPdf IconCoC_RoHS9_Q4010LTHTPNoPdf IconIPC_Q4010LTHTP_TO220L