LJ6004V8TP
Product Status| Activei
LJ6004V8TP
High TJ 600V 4A Sen Triac TO251 | Series: Low Power TRIAC up to 1200V
info
This 4 A High Temperature Triac solid state switch series is designed for AC switching and phase control applications such as motor speed and temperature modulation controls, lighting controls, and static switching relays.
Standard type devices normally operate in Quadrants I & III triggered from AC line.
PropertyValue
On-State Current (Itrms) (A)
4
VDRM (V)
600
ITSM 60Hz (A)
48
tgt (µs)
10
Gate Non-Trigger Voltage
0.2
Igtm
1.2
IDRM@ VDRM 150°C (mA)
3
IDRM@VDRM 25°C (mA)
0.005
Type
Sensitive Triac
IH (A)
20
dvdt at 150C
45
di/dt (A/µs)
50
IGTQ4 MAX (mA)
20
PGAV (W)
0.3
IGTQ2 MAX (mA)
10
Nominal Melting I2T (A2sec)
9.5
IGTQ1 MAX (mA)
Non-Repetitive Surge Current ITSM 50Hz
40
IGTQ3 MAX (mA)
dvdt Typical
1
VTM (V)
1.4
Gate Trigger Voltage at 25C
1.3
  • 150°C maximum junction temperature
  • Voltage capability up to 600 V
  • Surge capability up to 48A
  • Solid-state switching eliminates arcing or contact bounce that create voltage transients
  • No contacts to wear out from reaction of switching events
  • Restricted (or limited) RFI generation, depending on activation point of sine wave
  • Requires only a short gate activation pulse in each half-cycle
  • Halogen free and RoHS compliant
LJ6004V8TP Applications
Highlights Section
  • Solid-state ac switches
  • Commercial and home appliances
  • Power tools
  • Can be directly driven by microprocessor or optocouplers
LJ6004V8TP Resources
Showing 1 to 1 of 1 Total Results
Share
LJ6004V8TPHigh TJ 600V 4A Sen Triac TO251