RCMP20HT-01
Product Status| Activei
RCMP20HT-01
Mode 3 Charging Station. | Series: RCMP20-01
info
Mode 3
Function
PropertyValue
Aperture
20mm (0.757 Inch)
Supply Voltage
12
Type
PCB-mounted vertical
Conductors
None (Open Aperture)
Relevant Product Standard
IEC 62955
EV Charger Type
Mode 3
Rated Residual Operating Current
6 mA dc / 30 mA ac
Rated Non-operating Residual Current
6 mA dc / 15 mA ac
Max Power Consumption (mW)
165
Environmental Operating Conditions Absolute Temperature
-40 °C to +105 °C
DC Supply Voltage / Power Consumption
14 mA / 33 mA
PCB Mounting
Vertical
Frequency (Hz)
50 Hz / 60 Hz
Rated Load Current
RCM with Open Aperture: MIN: - , TYPICAL: - , MAX: 125 A; RCM with Integrated Conductors: MIN: - , TYPICAL: - , MAX: 40 A;
Supply Current with no fault current
2.5 mA
Effective DC Test current @5V