DCNHR40PF24
Product Status| Obsoletei
DCNHR40PF24
DCNHR 40A 450V P 24Vcoil | Series: DCNHR
info
The DCNHR Series 900V Max High-Voltage DC Contactor Relay is normally open with a low-power coil in a corrosion-resistant housing for use in harsh vehicle environments. The contactor's permanent magnet helps to achieve a high-voltage DC cutoff.
This DCNHR Series contactor relay (DCNHR40PF24) is for 40A contact switching and features polarized main contacts and a 24V coil.
PropertyValue
Current Rating (Continuous) in Amps
40
Maximum DC Voltage (V)
900
Circuitry
SPST NO
Ingress Protection
IP67
Input Terminals
Bolt : M5
Output Terminals
M5 Bolt
Contacts
Copper Alloy
Normal Position
Normally Open
Hardware
M5 Stainless Steel Nuts
Housing
Grey Glass-Filled Plastic
Mounting Method
BOTTOM
Recommended Torque
1.8~2.3N.m
Agency Approval - Shock
Shock, 11ms 1/2 Sine, Peak, Operating 20G
Agency Approval - Vibration
4.4G, 10~200Hz (10μs)
Temperature Maximum (°C)
85
Temperature Minimum (°C)
-40
Temperature Maximum (°F)
185
Temperature Minimum (°F)
Coil Type
Single
Aux Contacts
No
Polarized
Yes
Coil Voltage
24
  • Designed for 40A contact switching
  • Polarized main contacts
  • 24V coil rating
DCNHR40PF24 Resources
Showing 1 to 1 of 1 Total Results
Share
DCNHR40PF24DCNHR 40A 450V P 24Vcoil